CEVİZLI SÜZME ÇİÇEK BALI (1KG)
CEVİZLI SÜZME ÇİÇEK BALI (1KG)

CEVİZLI SÜZME ÇİÇEK BALI (1KG)

Fiyat : ₺508,20  + KDV
KDV Dahil : ₺513,28

  OVACIK DOĞAL CEVIZLI SÜZME ÇİÇEK BALI

Arılar 40-50 milyon yıl öncesinden beri yeryüzünde kendi varlıklarını bağımsız bir şekilde sürdürmektedirler, ta ki 40.000 yıl önce insanlar onların mucizevi altın değerinde hazırladıkları besin kaynakları balı keşfedene kadar.Ama insanoğlunun bundan ciddi olarak faydalanabilmesi için yine uzun bir süre geçmesi gerektiğni, ve ilk olarak ticari anlamda bal toplayıcılığının başlaması ancak M.Ö. 7000 dolaylarına denk geldiğini, Valensia'daki LaAranas Mağarasındaki duvar resimlerinden anlamaktayız. İnsanların yerleşik hayat düzenine geçip, çiftçilikle uğraşmaya başlaması ile birlikte, artık binbir tehlikeye girip de topladıkları balı da üretme isteği ile kovan yapımı başlamıştır. Bunlar yöresel yaşayışa göre içi oyulmuş ağaç kütükleri, saz ve samandan örme sepet şeklinde veya killi topraktan yapılmış özel çömlekler olarak ağaçlara asmak sureti ile M.Ö. 6000 dolaylarında bugünkü arıcılığın öncülüğünü oluşturmuşlardır.

Ra'nın Yeryüzündeki Göz Yaşları

Zamanla birçok toplumda sadeceşeker ihtiyacı dışında bir sağlık, güzelik ve zenginlik kaynağı olarak görülen balın yüceltilmesi ile ilgili en güzel örneklerine M.Ö. 3200 dolaylarında eski mısır hierogliflerinde rastlıyoruz: arı sembolü firavunları temsil ediyordu ve bal Güneş Tanrısı Ra'nın "dünyadaki göz yaşları" olarak görülüyordu. Bal bu kadar çok sevildiğinden, memurlar sürekl, Suriye ve Yunanistandan bal getirtmek zorunda kalıyorlardı.

II. Ramses dönemindeki memurların maaşlarının bir kısmı bal ile ödeniyordu, ve bal çok değerli bir para birimiydi. 1 kavanoz bala çok rahat bir eşek veya inek alınabiliniyordu.

Günümüzde yapılan gezgin arıcılığn ilk örnekleri de aynı döneme gelmektedir. Arıcılar kayıklarla kovanları bir kıyıdan başka bir kıyıya taşıyıp serbest bırakırlarmış ve böylece aynı zamanda tarla ve bahçelerdeki veriminin artmasınada destek olurlarmış.

Hipokrat'ın Reçetesi

Yunan Mitolojisinde arılar Musa'ların(ilham perileri) kuşları ve tanrıların habercisi olarak görülürdü. Hatta baş tanrı Zeus'un sıfatlarından bir "Arılar Kralı" 'dır.

Bal ise bilgeliğin ve yaratıcılığın kaynağı olarak görülüyordu. Pek çok güzellik ve sağlık reçetesinde en başta yer almaktaydı ve Hipokrat (M.Ö.466-377) tarafından yüksek ateş, yaralanma, ödem ve iltihaplanmalara karşı reçetelerinde en başta bal yer alıyordu.

Arıcılık ile ilgili ilk ciddi araştırmalar ve düzenlemeler antik Yunan'da M.Ö. 600 dolaylarında gerçekleşmiştir, ve ünlü düşünür Aristoteles (M.Ö. 384-322) arıcılık ile literatür oluşacak ilk kitabı yazmıştır.

Bal: Bir Zenginlik Göstergesi

Romalılarda arıcılık bilgisi genel kültür olarak görülmeye başlanmıştır ve pek çok ünlü bilim adamı ve tarihçi arıcılıkla da uğraşmıştır. Sadece arıların davranışlarını gözlemlemek ve çözmek için pencereli kovanlar yaptırmışlar. O zamanlar hali vakti yerinde olan her romalının en az bir kölesi arıcılık ile uğraşıyormuş ve her birinin ciddi büyüklükte kolonileri varmış. İnsanlar için için kovan sahibi olmak önemli bir zenginlik göstergesi sayılıyormuş.

Hekimler yüksek ateşten iktidarsızlığa, yaralanmadan strese kadar yaklaşık 50 farklı rahatsızlığa karşı en başta balı öneriyorlarmış.

Ortaçağda büyük Roma-Germen İmparatoru Şarleman (I. Karl) bütün derebeylerinin birer arıcı ve Met (bal şarabı) üreticisi bulundurması zorunluluğunu getirmiş. Aynı zamanda Kovanların korunması ile ilgili de pek çok kanun ve uygulama getirmiştir. Bunların en önemlisi, herhangi bir kovandan hırsızlık yapacak olanın canlı olarak meydanda yakılması cezasıdır. Çünkü o dönemde bal dışında bilinen hiçbir tatlandırıcı yok ve mum yapımı için ise en önemli hammade balmumuydu. Anadolu da ise arıcılık ile ilgili olarak ilk M.Ö. 1300 dolaylarında Boğazköy'de bulunan Hitit yazıtlarında rastlamaktayız. Hititler, özellikle kutsal binaların yapımında kullandıkları taşlara bal döküp kutsarlarmış. Balın aynı zamanda kötülüklere karşı koruduğu da düşünülürmüş bu uygulama ile.

MUNZUR (OVACIK)  DOĞAL ÇİÇEK BALI

Çok zengin bir bio çeşitlilik floraya sahip olan Ovacık bölgesinin coğrafi yapısı içerisinde 1300 çeşit endemik çiçek türünün bulunması ovacık  balına eşsiz bir tat katmış ve besin değerini eşsiz kılmıştır. Dersim-ovacık doğal ürünleri  markalı balımız 2700 rakımlı bir dağda üretiliyor.

Doğal Balın Özellikleri;

Doğal balın üretildiği bölgede hiçbir zirai ilaçlama, suni gübreleme yapılmaz. Arıların kimyasal kirlilik bulunan bir çiçekten bal alma imkanı yoktur.

 

Doğal bal üretilen kovanlarda hiçbir ilaçlama yapılmaz, hiçbir katkı maddesi kullanılmaz.

Doğal bal üretlien kovanlarda kalıntısız mumlar kullanılır.

Kovanların hiçbirinde kimyasal boya, naylon örtü, paslanır malzeme kullanılmaz.

Çerçevelerde çivi bulunmaz, çerçeve telleri paslanmaz krom çeliktir.

Kısacası doğal bal bundan 1000 yıl önce doğada arılar kendi kendine nasıl bal üretiyorsa bu üretim şeklinin modernleştirilmiş halidir

İnsan Sağlığındaki Önemi;

Bal, özellikle uyku veya sportif faaliyet anında vücudun şeker metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olur. ABD, Sacramento’da düzenlenen İnsan Sağlığı ve Bal Uluslararası Sempozyumu’na bir dizi araştırma raporu sunan tıp uzmanları, balın bu özelliğine değinen bulgulara dikkat çektiler.

Strese son: Yaşam kaliteni arttır gün boyunca mutlu ve stresten uzak olabilmek için belli besin değerlerini almak durumundayız. Balın içerdiği besin değerleri tam da bu ihtiyaçlarımız için!

Yüksek enerji. Daha yüksek! Daha iyi beslenmemize yardımcı olan bal, daima enerjimizi yüksek tutar ve bu da gün boyunca karşılaşacağımız fiziki ve psikolojik sorunlarla daha rahat baş edebilmemizi beraberinde getirir.

Çocukların en iyi arkadaşı gün boyu enerji ihtiyaçları devam eden çocuklar için bal, onların zinde ve canlı kalmasını sağlayan doğal bir enerji kaynağı. Gelişme çağındaki çocuklarımızın bal tüketmesi ise daha da gerekli. Balın içerdiği besin değerleri çocukların gelişmesinde önemli yer tutuyor. Özellikle koyu renkli ballar (örneğin çam balı) mineral içeriği açısından zengindir.

CEVİZ  VE SÜZME ÇİÇEK BALIDİR.

Yazılanlar doktor uyarısı yada önerisi değildir. Yalnızca bilgi verme amaçlıdır.

https://www.ovacikdogalurunleri.com

 

Minimum alım adeti 1, Maksimum alım adeti 9999
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR